Infolinka a objednávky +421 917 162 690
0

Detské podsedáky nie sú tou správnou voľbou!

Napisané: 02.11.2020
Detské podsedáky nie sú tou správnou voľbou!

Chrániť deti je našou rodičovskou povinnosťou. Zvlášť, keď ich prevážame v aute. O tom, aké je dôležité mať bezpečnú a kvalitnú autosedačku písať nemusíme.

Povinnosť každého rodiča je prevážať dieťa v zabezpečovacom zariadení má podľa nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení. Platí to pre deti s výškou do 150 cm.

Čo ale s podsedákmi? Sú bezpečné? Kedy ich môžeme použiť?

Bezpečnosť pri podsedákoch je veľmi zložitá téma. Je to z dôvodu, že okrem veľmi nízkej kvality podsedákov nižšej cenovej hladiny, vstupujú do hry aj ľudské faktory – nedôslednosť a nevedomosť.

Hlavné dôvody, prečo môže byť podsedák nebezpečný:

  • Bočné nárazy

Hlavným kameňom úrazu podsedákov je ten, že dieťa dostatočne nechránia pri bočných nárazoch.

Bočné nárazy sú podľa TÜV SÜD Slovakia zodpovedné za 20 percent smrteľných zranení detí v aute. V kamenných aj internetových obchodoch sa však stále predávajú podsedáky aj bez opierky, pri ktorých výrobca a predajca uvádza, že sa môžu používať pri deťoch od 15 do 36 kilogramov či od troch do 12 rokov.

  • Nemá opierku chrbta a hlavy

Podsedák chráni dieťa pri kolízii v aute lepšie vtedy, keď má aj opierku na chrbát a hlavu. Väčšina rodičov však stále využíva len tie jednoduché polystyrénové sedačky, ktoré sedenie dieťaťa zvýšia, ale nijako zvlášť ho už nechránia. A to je chyba.

„Podsedák bez opierky chrbta nezabezpečuje pre menšie deti správne uchytenie bezpečnostného pásu a ochranu hlavy v prípade bočného nárazu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ testovacej spoločnosti TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Pritom práve bočné nárazy sú zodpovedné za pätinu smrteľných zranení detí v aute.

  • Zlé pripútanie dieťaťa v podsedáku

Najčastejšie uchytenie dieťaťa v podsedáku je 3-bodovým pásom. Tu, ale často zlyhávame:

- pás ide dieťaťu cez krk,
- podsedák neuchytíme správne. Podsedák totiž musíme uchytiť nielen krížom cez dieťa, ale aj spodným uchytením popod rukoväte podsedáku, čím zabezpečíme, že sa podsedák pri náraze nevyšmykne spopod dieťaťa.

  • Chýba isofix

Sedačky podľa novej normy musia byť povinne vybavené systémom Isofix. Bohužiaľ, to neplatí pre všetky autosedačky. Prísnejšie normy musia totiž spĺňať iba sedačky, ktoré ešte len uvádza výrobca na trh, nie tie, ktoré už sú v samotnom predaji. Podľa TÜV SÜD Slovakia je možné, že technicky zastarané autosedačky sa budú vyskytovať na trhu minimálne do roku 2023.

Isofix je mechanický úchyt, ktorý sa pevne spojí s kovovým okom v sedadle automobilu. Už v základe ním disponujú dnešné moderné vozidlá.

Podľa kategórie autosedačky s Isofix úchytom sa bezpečnostným pásom pripútava buď dieťa alebo sa ním môže dodatočne upnúť samotná autosedačka. Isofix podľa Tichého znižuje aj riziko nesprávnej montáže, čo pri sedačkách bez Isofixu býva stále častým problémom.

Riziká už poznáme. Kedy teda odporúčame použiť podsedák my?

V zákone č. 554/2006 Z.z. § 2 existuje výnimka, ktorá hovorí:

Vo vozidlách kategórie M1 a N1, v ktorých sú umiestnené dve detské zadržiavacie zariadenia na zadných sedadlách a v ktorých nedostatok priestoru bráni umiestneniu tretieho detského zadržiavacieho zariadenia, možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom.“

Tým pádom ... ak máte tri deti, z ktorých ma jedno viac ako 3 roky, je možné aby ste použili len bezpečnostný pás. V našom prípade odporúčame podsedák. V ostatných prípadoch, kvôli bezpečnosti, radíme použiť riadnu autosedačku upevnenú s Isofixom, ktorá vaše dieťa ochráni oveľa lepšie, hlavne pri bočných nárazoch.

Po kliknutí na "aktivovať kupón" sa dostanete na výber autosedačiek. Kupón sa automatický aktivuje v košíku, alebo poslednom kroku objednávky.
Pre uplatnenie registračnej zľavy sa prosím zaregistrujte, alebo prihláste do svojho konta.

Sme tu pre vás

eShop a objednávky

+421 917 162 690

info@babetkovo.sk

Predajňa Moldavská 41/C

+421 917 573 190

info@babetkovo.sk

JAMET s.r.o, Moldavská 41, 040 01 Košice

   

Predajňa Skladná 1

+421 905 030 131

premium@babetkovo.sk

Skladná 258/1, 040 01 Košice