Dopravu zdarma nad 79 €!
Doživotná registračná zľava 5%
Potrebuješ vyskúšať? Máme dve predajne!
Infolinka a objednávky +421 917 162 690
0

Koľko hodín denne by malo vaše dieťatko spať? Tu je odpoveď

Napisané: 18.07.2022
Koľko hodín denne by malo vaše dieťatko spať? Tu je odpoveď

Rodičovstvo prináša viacero otázok, na ktoré nie je také jednoduché odpovedať. Často diskutovanou otázkou je aj to, ako dlho by mali deti spať preto, aby bol pre ne spánok čo najviac prospešný. 

Pri najmenších deťoch sú výpočty náročné

Zistiť, ako to naozaj je, pritom nie je jednoduché ani pre vedcov. Problémom totiž je, že potrebné výskumy sú v tomto prípade oveľa ťažšie zrealizovateľné ako pri dospelých. Malé dieťatko totiž nemôžeme obrať o spánok na úkor výskumu a taktiež detskí respondenti nie sú schopní povedať, ako ich dĺžka spánku ovplyvňuje. 

Vedci sa ale v tomto prípade spoliehajú na skúmanie vzťahov medzi trvaním spánku, jeho kvalitou a zdravotnými dôsledkami v krátkodobom rozsahu, a sledovaním zvládania emócií či schopnosťou sústrediť sa v dlhodobom rozsahu. 

Rozhodujúca je kvalita

Určite ste už aj na sebe spozorovali, že niekedy sa, paradoxne, cítite viac oddýchnuto po spánku, ktorý síce trval kratšie, ale bol naozaj kvalitný – teda ste spali neprerušovane a nič vás počas spánku nerušilo. 

Rovnako to platí aj u detí. Výskumy sa zhodujú v tom, že nekvalitný spánok sprevádzaný nedostatočným pocitom oddýchnutia vplýva ako na správanie sa detí a ich sebaovládanie, tak aj na ich mentálny výkon.

Zaujímavými sú aj výskumy z tejto oblasti. Jeden z nich napríklad potvrdil, že v prípade dojčiat sa prerušovaný spánok s viacerými prebudeniami počas noci odráža na slabšom sebaovládaní a taktiež na problémoch sústrediť sa, keď dosiahnu 3-4 roky. 

Ďalší výskum skúmal, aký dopad má nedostatok spánku u mladistvých. Tu boli zistenia ešte zaujímavejšie a ešte viac alarmujúce. Skupine vedcov sa totiž podarilo zistiť, že nedostatok spánku u mladistvých sa spája so zvýšeným rizikom sebapoškodzovania a samovražedných myšlienok. 

Aká je odporúčaná dĺžka spánku?

Najaktuálnejšie odporúčania National Sleep Foundation, ktoré prezentoval aj náš Úrad verejného zdravotníctva, môžeme vo všeobecnosti interpretovať tak, že čim sme starší, tým sa potrebná dĺžka nášho spánku skracuje. Zatiaľ čo novorodenec potrebuje na svoj správny vývin až 17 hodín spánku denne, človeku v seniorskom veku už môže stačiť len 5 hodín. 

Ako dlho teda podľa vedcov z National Sleep Foundation spať?

  • Novorodenec (0 – 3 mesiace): 14 až 17 hodín spánku za deň
  • Kojenec (4 – 11 mesiacov): 12 až 15 hodín denne
  • Batoľa (1 – 2 roky): 11 až 14 hodín za deň
  • Predškolák (3 – 5 rokov): 10 až 13 hodín denne
  • Školák (6 – 13 rokov): 9 až 11 hodín za deň
  • Teenager (14 – 17 rokov): 8 až 10 hodín denne
  • Dospievajúci (18 – 25 rokov): 7 až 9 hodín za deň
  • Dospelý (26 – 64 rokov): 7 až 9 hodín denne
  • Starší dospelý (65+ rokov): 7 až 8 hodín za deň 

Ako prispieť ku kvalitnému spánku detí?

Aby ste podporili nočný spánok vašej ratolesti, možností máte viacero. V prípade starších detí je najväčšou pomocou dohliadnuť na to, aby malo dieťa dostatok pohybu aj na čerstvom vzduchu a aby netrávilo príliš veľa času pred obrazovkami. 

Pri malých deťoch však dokážu, samozrejme, veľa spraviť aj hračky, ktoré im pomôžu zaspať. Množstvo iich nájdete aj na našom webe po kliknutí na TENTO ODKAZ

Komentáre

Write Comment

Sme tu pre vás

eShop a objednávky

+421 917 162 690

info@babetkovo.sk

Predajňa Pri prachárni 4G

+421 917 573 190

info@babetkovo.sk

JAMET s.r.o, Pri prachárni 4G, 040 11 Košice